Stříhání drápků.
Pokud má kočka možnost si drápky obrušovat sama, stříhat je nemusíte. Pokud však drápky přerostou,kočka se jimi zachytává o tkaniny,někdy se mohou až zapichovat do polštářků tlapek.Potom je třeba drápky zkrátit. Doporučuji investovat do dobrých kleštiček,kterými drápky zkrátíte jen o jejich hrot.Musíte dát velký pozor,aby jste nezastřihli do růžového lůžka,které je dobře vidět,protože prosvítá drápem.Střihnutí je velmi bolestivé a krvácející zranění.
Čištění uší.
Uši pravidelně kontrolujte a nadbytečný maz odstraňujte jemně tamponkem vaty nebo vatovou tyčinkou.Tamponek nejdříve namočte v dětském oleji a na každé ouško použijte čistý.Čištění uší do hloubky přenechte raději veterináři.Veterináře je nutno navštívit jestliže ve zvukovodu kočky objevíte tmavohnědé až černé silně zapáchající částečky.Je pravděpodobné,že kočka trpí ušním svrabem.Tato nemoc je nakažlivá a může zapříčinit zánět ucha.Tato nemoc se nutně musí léčit.
Čištění očí.
Oči koček jsou normálně suché,jen vyjímečně najdete malý ospalek,který odstraníte kouskem vaty nebo tamponkem,namočeným v převařené vodě.Oči vytírejte vždy směrem k nosu.Plemena s krátkou lebkou-hlavně perské kočky-mají sklon k nadměrnému slzení.Takovým kočkám je třeba oči čistit častěji i několikrát denně.
Čištění zubů.
U koček je mléčný chrup nahrazován dospělým mezi čtvrtým a šestým měsícem života.Tento proces je dobré kontrolovat.Při každoročním očkování požádejte veterináře o kontrolu chrupu kočky. Čištění zubů je prevencí proti tvorbě zubního kamene.Kočky mohou trpět také zubním kazem,či záněty krčku.Ideální je čistit zuby jednou týdně. Zuby můžete čistit speciálním zubním kartáčkem,nebo prstem obaleným v mulu nebo kousku hrubého vlákna.K čištění používejte speciální zubní pastu pro zvířata nikoli pro lidi.Můžete použít také jen slanou vodu. Čistěte na zevních ploškách zubů při sevřených čelistech.Tam ústí slinné žlázy a usazeniny jsou zde největší.Pokud však vaše kočka již zubní kámen má,nechte jej odstranit u veterináře a začněte s čištěním, aby se žádný nový kámen nevytvořil.
Koupání.
Kočku nekoupejte,pokud to není vysloveně nutné.Hlavně ne malé kotě, protože by mohlo prochladnout a dostat zápal plic.Pokud má znečištěný zadeček,stačí jej omýt vlažnou vdou a dokonale osušit.Jestliže je koupel nevyhnutelná,připravte si všechny pomůcky:podložku do vany,speciální kočičí šampon,nádobu na oplachování a velký froté ručník.V koupelně musí být příjemně teplo.Do vany napusťte asi 10cm teplé vody.Smíchejte trochu šamponu s vodou a kočku polijte od krku směrem dolů a dozadu.Dávejte pozor,aby se voda nedostala kočce do uší a očí.Šampon vmasírujte do srsti.Hlavu umyjte jen hodně navlhčenou žínkou.Potom kočku důkladně opláchněte velkým množstvím teplé vody a zabalte ji do ručníku.Pokud to kočka snáší,vyfénujte ji.Po koupeli držte kočku v teple a pokud chodí ven,pusťte ji až druhý den.Pokud nepovažujete za nutné kočku koupat,stačí řádně vyčesávat a kartáčovat srst,občas suchým šamponem srst odmastit a znovu řádně vyčesat.
Jedovaté rostliny pro kočku :
Kaktus
Diffenbachie
Jmelí*
Filodendron
Poinsetia Sap - Pryšec, Vánoční hvězda
Tabák
Venku:
Žaludy
Jablečná jádra
Azalka (Rododendron)
Semeno bobrovce*
Semena višně*
Daffodila - Narcis
Evropský břečťan
Zimolez
Kaštan
Cibule kosatce
Konvalinka
Povijnice nachová - svlačec
Muškátový oříšek
Oleandr*
Slupky zelených brambor
Rododendron
Rebarbora
Kapusta
Cibule tulipánu
Muchomůrka zelená*
Wisterie
Bobule tisu*
Užovník
Lilek ozdobný
* Rostliny, které mohou případně způsobit i smrt.
Nejčastější příznaky po požití nějaké jedovaté rostliny:
Zvracení, rozšířené zornice, průjem, ztráta koordinace, obluzenost, podráždění kůže nebo jazyka, slabost, trhavé pohyby, potíže s dýcháním, záchvaty křečí, bolesti břicha.
Vzteklina:
1. stádium-změna chování,slinění,pojídání nestravitelných předmětů
2. stádium-agresivita,neklid,světloplachost
3. stádium-změna hlasu,neschopnost polykat,horečka
Zvíře postupně hyne žízní a hladem,protože mu ochrnou polykací svaly.Úmrtnost je 100% a je přenosná na člověka.Jedinou obranou je každoroční očkování zvířete.
Borelióza:
-bolestivost kloubů,kulhání,únava,nechutenství,někdy horečka.Příznaky se mohou objevit i po 2-5 měsících od nakažení.
Přenáší ji klíšťata nebo komáři,obranou je pravidelné vytahování klíšťat a repelenty.Přenos na člověka přímo z kočky není možný,léčitelné bez významných problémů.Očkování se doporučuje pouze v oblastech s vysokým výskytem.
Panleukopenie (kočičí mor)
-horečky,bolesti břicha,vodnatý až krvavý průjem,zvracení
-typická poloha kočky je skrčená u misky s vodou nebo potravou,hlavu skloněnou k misce,končetiny skrčené pod tělem s výrazně vystupujícími lopatkami,opírá se o bradu a hrudní kost.Nepřijímá potravu ani vodu a hyne dehydratací a vyčerpáním.
Výhradně kočičí nemoc,onemocní především koťata,ale může to postihnout každou kočku.Úmrtnost velmi vysoká,léčení nejisté.U dospělé kočky může nemoc projít ve slabé formě,jako dlouhodobý průjem a skleslost,ale pokud onemocní březí kočka,může dojít ke vstřebání plodů nebo potratu.Pokud se narodí koťata živá,mívají postižený mozek,špatnou koordinaci pohybu nebo mohou být slepá.Obranou je očkování.
Virová rhinotracheitis: (kočičí rýma)
Výhradně nemoc koček,nepřenosná na člověka,obranou je každoroční očkování,většinou v kombinaci s vakcínou proti panleukopenii.
Potrava
To ovšem neznamená,že kočce stačí nadrobit housku do mléka a bude prospívat,zůstává vyhrazeným masožravcem a mléko jich mnoho netráví kvůli nedostatku enzymů,schopných štěpit laktózu.Maso obsahuje látky pro kočku nenahraditelné,jako třeba taurin,jehož nedostatek vede k poruchám zraku,až slepotě.Obiloviny většinou kočka odmítá a nejsou vhodné ke krmení,ale je pro ni dobré,aby měla přístup k trávě nebo v květináči zasazenému a vyrašenému obilí,které často ráda uždibuje,pomáhá jí obalit chlupy,které při své očistě spolyká a takto je lépe vyvrhne nebo projdou trávícím traktem.Každá kočka preferuje něco jiného,některé milují játra,hovězí maso,sýry,i tavené,pribináčky,jiné by udělaly cokoliv pro kousek ryby,kterou je však vhodné vždy ovařit-syrová ryba obsahuje enzym thiaminázu,který rozkládá vitamin B1,jehož nedostatek při dlouhodobém zkrmování vede k nervovým poruchám.Březí kočky by ryby neměly jíst vůbec,protože látky v nich obsažené brzdí růst nenarozených koťat.
Kupované konzervy,paštičky,kapsy nebo granule je potřeba rozvážit.Mnohé při prozkoumání složení obsahují sotva 4% masa,zbytek jsou sojové náhražky,ochucovadla a obilniny.Je dobré brát tyto jen jako doplněk a aspoň jednou denně aby kočka dostala kousek kvalitního masa.Spočítáte-li si,kolik stojí např.10 dkg.mletého nebo jeden kousek filé,vyjde to často levněji,než ony konzervy,protože kočku zasytí na delší dobu a je rozhodně zdravější.